Stránky spolku Sídliště Solidarita You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ještě chviličku...

Architektonické procházky sídlištěm Solidarita


První poválečné sídliště inspirované skandinávskými trendy odhalilo své krásy i nedostatky na dvou procházkách, které vedly historička umění Bára Špičáková a historička architektury Eva Novotná. Prohlédli jsme si zvenčí původní řadový dům z prefabrikovaných materiálů i zdařile zrekonstruovaný bytový dům (bez zateplení a s prvky členění). Prefabrikaci nejvíce ilustrovaly specifické vlnité stropy či východní fasády původní "řadovky". Pavilonová škola se zahradami Základní školy Solidarita byla další ukázkou přístupu ke konceptu celého sídliště.

Procházky byly zakončeny v sídle spolku a zároveň v nově vzniklém komunitně-kulturním centru Prostor Prádelna. Název je odvozen od faktu, že se nachází v budově bývalé družstevní prádelny, která byla součástí tehdejší projektu moderního a dobře vybaveného bydlení. V Prostoru Prádelna se nachází i depozitář původních stavebních prvků, kde náš spolek sbírá předměty jako původní dveře, kování, schránky, zásuvky, vypínače atd. Cílem je uchovat tyto prvky pro budoucí renovace bytů a domů v původním duchu.

Historie, vznik sídliště a jeho současnost, zejména černé stavby porušující zásadní stavební pravidla (zvednutá střešní rovina či okno ve štítu podkroví) přímo volají po nutnosti ochrany tohoto jedinečného urbanisticko-architektonického celku. Celkový ráz sídliště se kvůli necitlivým rekonstrukcím již brzy může vytratit.

Architektonické procházky sídlištěm Solidarita byly realizovány v termínech 23.9.2021 a 18.10.2021.

Projekt byl podpořen v rámci soutěže "Zásobník projektů - partnerství pro Prahu 10" s finančním přispěním Městské části Praha 10.