Stránky spolku Sídliště Solidarita You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ještě chviličku...

Prostor Prádelna


Dlouho jsme chodili kolem objektu bývalé družstevní prádelny v ulici Dvouletky a snili o tom, že třeba jednou...

A v dubnu 2021 se to fakt povedlo! Sen se proměnil ve skutečnost! Uvolnil se bývalý byt správce prádelny a náš spolek si tento byt pronajmul. Byt se tak stal sídlem spolku Sídliště Solidarita, zároveň jsme dostali příležitost zprovoznit i depozitář, tedy místo pro původní stavební prvky, které sbíráme, abychom je dále mohli poskytovat místním obyvatelům pro renovace v původním duchu. Zároveň máme konečně zázemí pro sousedské aktivity, setkávání, výstavy, swapy, dílny nebo cvičení. V Prádelně můžete navštívit i sdílenou knihovnu nebo semínkovnu.

Jak vypadal byt správce než jsme jej otevřeli? A co všechno se za dobrovolné pomoci sousedů a vlastních prostředků proměnilo?

Naším cílem bylo vrátit zpět vše, co bylo původnímu bytu vlastní. Naštěstí ne vše bylo po zásažích předchozích nájemců zničeno a tak jsme pod koberci mohli odhalit např. dřevěnou podlahu nebo pod linoleem teraco. Samozřejmě byt již není bytem, chybí koupelna, kterou nahradila malá kuchyňka. Z původní kuchyňky se stal další pokoj, odstraněna byla bohužel i vestavěná spíž. Ani obklady nejsou původní, zapadají spíše do 80. let a byly oblepeny lepicí tapetou. Některé místnosti mají rovněž podhledy.

Prostor Prádelna byl upraven a zařízen tak, aby co nejvíce respektoval původní stav. V jednoduchosti je krása. Ve vstupní místnosti je sdílená knihovna se semínkovnou a pohovka ze 60. let a stolek pavouk. V hlavní místnosti naleznete krásné původní parkety, lampu a květiny.

V září 2021 jsme Prostor Prádelna mohli začít používat a uspořádali jsme "první praní".