Stránky spolku Sídliště Solidarita You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ještě chviličku...

Poznej sochy v parku Na Solidaritě


  • Publikováno: 19.04.2023
  • Kategorie: Umění
 

Zajímá vás také, kde se v našem parku vzaly dvě menší sochy a co představují? Podnikli jsme malé pátrání po jejich původu a sdílíme s vámi, co jsme zjistili.

Umístění soch souvisí s uvedením projektu Vzlety Valeriána Karouška, který připravilo Divadlo X10 v roce 2016 ve Strašnickém divadle. Site specific představení inspirované životem a dílem sochaře Valeriána Karouška se odehrávalo venku a vedlo diváky od budovy divadla, nad jehož vstupem je umístěn Karouškův reliéf z roku 1961, až k památníku československé horolezecké výpravy do Peru v parku při ulici V Úžlabině. Památník s názvem Život připomíná tragickou událost z roku 1970, kdy všech 14 horolezců, mezi nimiž byl též Valerián Karoušek, zahynulo při výstupu na Huascarán pod lavinou, způsobenou zemětřesením. V anotaci představení jsme mohli číst: V průběhu divadelní procházky v okolí divadla před námi vyvstanou univerzální otázky zápasu člověka s hmotou, masou a horou.

 

Divadlo X10 rozvíjelo komunitní život řadou akcí v místním parku a také představení Vzlety Valeriána Karouška bylo doprovozené happeningem, tentokrát spojeným s umístěním dvou soch do veřejného prostoru. Proč právě tyto sochy? Výběru soch předcházelo oslovení sochařských ateliérů AVU, kam vedení divadla ve spolupráci se sochařem Kryštofem Kaplanem směřovalo výzvu ke studentům. Výzva vycházela z témat tvorby Valeriána Karouška. Divadlo hledalo mladé umělce, jimž jsou tato témata blízká a zpracovávají je ve svých sochách. Přihlásili se Martin Bobek a Eliáš Dolejší. Martin Bobek se v té době zabýval mimo jiné vnitřním prostorem krychle, který zkoumal různými sochařskými způsoby. Sochu s názvem Krychle III umístil do parku naproti divadlu. Tvorbou Eliáše Dolejšího prolíná mj. téma “vnitřní energie, exploze”, které bylo inspirací i pro sochu Exploze I umístěnou poblíž cukrárny.

 

Vzlety Valeriána Karouška.
Socha je ohrožený tvor.
Scénář: Tereza Verecká, režie: Ewa Zembok, dramaturgie: Ondřej Novotný, výprava: Jana Preková. Poslední uvedení proběhlo v roce 2017.

 

Reportáž o divadelní hře i sochaři:

https://ct24.ceskatelevize.cz/1768201-vzlety-valeriana-karouska-na-divadle

 

Eliáš Dolejší

http://artikl.org/pro-art-projekt/elias-dolejsi

https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/fotograf-ivan-pinkava-a-sochar-elias-dolejsi-ilustruji-plynu/r~8322c2ec3d8d11e8bacfac1f6b220ee8/

http://www.galerie-ceskeho-umeni.cz/nova-generace/elias-dolejsi

 

Martin Bobek

https://www.avu.cz/event/2016-10-18/malostransk%C3%A9-n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD-martin-bobek-jan-miklica-4512

https://echo24.cz/g/wftUB/mladi-a-nekompromisni-vystavuji-inspiruje-je-uprchlicka-krize-i-klinika/6

 
 

Jaký vztah k těmto dvěma sochám máte vy? Napište nám na ahojsocho@seznam.cz